داده کاوی چیه؟ در وب به چه دردی میخوره؟

  • داده کاوی چیه؟ ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل داده ها (حتما میگین این چه ربطی به وب داره. حوصله کنید و این مطلبو بخونید. فکر نمی کنم ضرر کنید)
  • پیچیده نیست؟ خوب چرا، داده کاوی از مدلسازی آماری و ریاضی استفاده می کنه، در عین حال باید به علوم کامپیوتر هم مسلط باشیم (یه تقلب بهتون برسونم: ابزارهایی برای استفاده ازش هست، پس لازم نیس صد در صد علمی هم دنبالش کنیم)
  • خوب پس چرا اینجا توضیحش دادین؟ درسته که داده کاوی بخشی از رشته هوش مصنوعیه اونم در مقطع کارشناسی ارشد. ولی من اینجا میخوام اونو سادش کنم و کاربردهاشو توی وب و تکنولوژی به شما یاد بدم.
  • من میخوام اونو اصولی و آکادمیک دنبال کنم ! خوب پس اول این مطلب و منابع این مطلب رو بخونید. اگر علاقه مند شدید مطلب داده کاوی با چاشنی تئوری رو بخونید تا بتونید اون رو جدی تر و علمی تر یاد بگیرید.

پس بــســم الـلـه

کاربر

ببین تو که میدونی من به خریدن لباس علاقه دارم، چرا هر بار میام تو فروشگاهتون باید کلی بگردم و کلیک کنم تا برسم به قسمت لباسها

کاربر

ببین من میخوام فیلم ببینم، نمیدونم چه فیلمی. بابا هر روز دارم میام تو این سایت خراب شده، ولی تو هنوز نمیدونی من سلیقم چیه. بابا تو مرجع فیلمای عالمی، سلیقه منم که اگه بعد این همه ماه نفهمیدی دیگه باید بری بمیری. بابا خوب یه فیلم پیشنهاد بده من الان بخرم از سایتت ببینم دیگه حوصلم سر رفت بابا

کاربر

ببین من تازه اومدم تو شبکه اجتماعی تون. هنوز دوستای کمی دارم. ایول مرد باش چند تا دوست باحال معرفی کن

وبسایت

باحال؟ خوب باحال قاعدتا یعنی کسایی که عقاید، سلایق و رفتارهاشون شبیه تو باشه دیگه؟

کاربر

آره دیگه. ببین چند روز پیش که توی بخش درباره من بهت گفتم. من عاشق دوچرخه سواریم. چهار تا رفیق پایه دوچرخه سواری بهم نشون بدی باشون دوست شم عالیه. آها راستی من شیراز زندگی می کنم از شیراز باشن بهتره دیگه. بلاخره میخوایم بعدا با هم یه تور دوچرخه سواریم بریم.

کاربر

ببین من الان یه xbox 360 از سایتتون خریدم

وبسایت

خوب مبارکه. ا وایسا اگر بهش یه kinect ام پیشنهاد بدم یا الان میخره یا وسوسه میشه بعدا بخره. اکی بزار بهش بگم. دوست عزیز یه محصول دیگه دارم به نام Kinect اینو وصل کنی به xbox ات می تونی با حرکت بدنت بازی کنی. مثلا واسه بازی والیبال باید قشنگ بپری و ضربه بزنی به توپ. بعد توی بازی توپ پرت میشه سمت حریف

کاربر

ایول، چه باحال. میخرمش. بزار آها . خرید شد. قربون دستت پس اینم با xbox واسم بفرست دیگه

مثالهای این چنینی زیادن. همینطور که می بینید اینها مکالماتی هستند که کاربر در همه وبسایتهای موجود با وبسایت انجام میدن، اما بطور در گوشی و ضمنی. مساله اینه که ما بعنوان طراح و توسعه دهنده وبسایت گوش شنوایی برای شنیدن این مکالمات نگذاشتیم. بنابراین می پرسیم چرا کاربر به سایتمون وابسته نشد. چرا فروشمون کمه و چراهای متعدد دیگه.
در واقع داده کاوی مجموعه ابزارهاییه که بکار گیریش در وبسایت باعث میشه ما بتونیم بهتر به نیازهای کاربر پاسخ بدیم و تا حد ممکن خدمات رسانی وبسایت رو طبق نیازهای کاربر شخصی سازی کنیم.
داده کاوی پایگاه‌ها و مجموعه‌های حجیم داده‌ها را در پی کشف و استخراج دانش، مورد تحلیل و کند و کاو قرار می‌دهد. این گونه مطالعات و کاوش‌ها را به واقع می‌توان همان امتداد و استمرار دانش کهن و همه جا گیر آمار دانست. تفاوت عمده در مقیاس، وسعت و گوناگونی زمینه‌ها و کاربردها، و نیز ابعاد و اندازه‌های داده‌های امروزین است که شیوه‌های ماشینی مربوط به یادگیری، مدل‌سازی، و آموزش را طلب می‌نماید.

مختصر کاربردها

  • کشف جرائم (پولشویی، جابجایی پول، ارتباط بین تراکنشهای مالی و کشف سو استفاده ها و عملیات نامعتبر)
  • ارزیابی میزان ریسک
  • ارزیابی میزان فروش محصولات
  • بهبود مدل تجاری برای افزایش فروش

در اینجا ما قصد داشتیم داده کاوی رو به طور مختصر به شما معرفی کنیم و بهتون یادآور بشیم که چقدر می تونه در وبسایت کاربردی باشه و بعنوان یک ابزار خیلی خوب برای بهبود تجربه کاربری وبسایت استفاده بشه.
اگر که تمایل دارید این مبحث رو بطور کاربردی دنبال کنیم تا بتونیم به ابزارهای عملیاتی استفاده از تکنیکهای داده کاوی در وبسایت برسیم و اونو رسما در وبسایتمون استفاده کنیم. منتظر نظراتتون هستم. عضو خبرنامه سایتمون بشید تا انتشار مطلبهای بعدی رو بهتون خبر بدیم.
در ادامه بحث رو با بررسی تئوریک داده کاوی در مطلب داده کاوی با چاشنی تئوریک و سپس با معرفی و بحث درباره کاربرد سیستم های توصیه گر بعنوان یکی از ابزارهای بسیار کاربری داده کاوی در وب دنبال می کنیم.

با من همراه باشید. منتظر نظراتتون هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *